Gemeentebestuur betreurt nieuwe besparingen bij De Lijn

donderdag 26 februari 2026
Het gemeentebestuur betreurt de nieuwe besparingen bij vervoersmaatschappij De Lijn. Ook in onze gemeente wordt er opnieuw gesnoeid in het busaanbod, waardoor onze inwoners langer onderweg zullen zijn. Binnen de Vervoerregio Kempen kregen de plannen deze week unaniem een negatief advies.

De besparingen die gepland zijn vanaf 1 juli, hebben ook impact op het openbaar vervoer in Balen:

  • Lijn 28 Mol – Beringen wordt sterk getroffen. Volgens de plannen zal deze lijn op zondag helemaal niet meer gereden worden. Ook de late ritten op weekdagen worden geschrapt. Lijn 28 bedient een groot deel van onze gemeente. Ze stopt aan 13 haltes in onder meer Rosselaar, Balen-Centrum (o.a. station, sportpark Bleukens), Hoolst en Olmen.
  • Lijn 827 Mol – Neerpelt verliest ook enkele ritten. Deze bus heeft haltes in Rijsberg en Balen-Wezel.
  • Lijn 157 Diest – Mol zou ook een rit verliezen. Deze lijn passeert in Olmen en Rosselaar.

Negatief advies Vervoerregio Kempen

De Vervoerregio Kempen, waarin Balen samen met 27 andere Kempense gemeenten zit, heeft eerder deze week unaniem een negatief advies gegeven. Het besparingsvoorstel werd dus afgekeurd omdat het openbaarvervoerplan in de Kempen nooit volledig uitgevoerd werd. Daardoor heeft het nooit de kans gekregen om te tonen wat het waard is. Nadat eerder beloofde uitbreidingen uitgesteld of geschrapt werden, is deze nieuwe ingreep in feite een dubbele besparing.

Het uitgangspunt voor de schrapping van ritten (nl. minimum 8 reizigers) is niet eerlijk voor landelijke gebieden waar er sowieso al minder mensen wonen en waar er veel minder mogelijkheden zijn om bussen en treinen te combineren.  

De vervoerregioraad waarschuwt voor een verdere toename van vervoersarmoede. Ook de ‘modal shift’ komt zo in het gedrang. Bovendien is er nog steeds geen geïntegreerd ticketsysteem tussen bus en trein, waardoor overstappen naar het openbaar vervoer minder aantrekkelijk is.

Verantwoordelijkheid zonder voldoende middelen

De Kempen heeft al weinig openbaar vervoer en dreigt nog meer te verliezen. De voorgestelde aanpassingen komen bovenop eerdere wijzigingen van de voorbije jaren.

Het gemeentebestuur stelt samen met alle andere Kempense gemeentebesturen vast dat de werking van de vervoerregioraden te weinig ruimte laat om in te spelen op de vragen van onze Kempense inwoners. Enerzijds legt de Vlaamse overheid een deel van de verantwoordelijkheid bij de lokale besturen. Zij moeten beslissingen nemen of advies geven. Maar tegelijk zet diezelfde overheid de schaar in de middelen om een degelijk openbaar vervoer te organiseren.

Nieuwsoverzicht
Naar top